vegasail

DANSK VEGA KLUB er en forening for danske VEGA-sejlere, stiftet 16. maj 1970, hvis formål er at varetage og styrke interessen for VEGA-klassen gennem forskellige arrangementer, nationalt og internationalt, for medlemmerne. Vegaklubben har pt. ca. 140 medlemmer og sammen med VEGA-klubber i andre lande er der ca. 1.500 medlemmer.

Dansk Vega Klub er tilknyttet den internationale Albin Vega klasseorganisation: Vega One Design Association (VODA). Hvert andet år skiftes medlemslandene til at afholde International Friendship Regatta (IFR), hvor vegasejlere mødes en uge til socialt samvær, kapsejlads m.v.

Dansk Vega Klub er 45 års samlede erfaringer, tips og tricks som kommer medlemmerne til gode i alle de sammenhænge vi kan. Vegaklubben er blandt andet vært ved et årligt medlemsmøde – typisk i januar, samt en årlig generalforsamling, typisk i marts. Vegabladet udkommer regelmæssigt et par gange om året. Endvidere arbejder vegaklubben på mindre arrangementer i årets løb. Har du gode ideer, spørgsmål eller kommentarer er du altid velkommen til at kontakte vegaklubbens bestyrelse.

Nye medlemmer af Vegaklubben modtager en velkomstpakke.

BESTYRELSEN 2016

Formand
Niels Engell, E-mail: Formanden@AlbinVega.dk
V-2268 “Disse”
www.AlbinVega.dk

Næstformand
Jacob Jensen, E-mail: Naestformanden@AlbinVega.dk
V-679 “Havheksen”

Sekretær
Robert Hansen, E-mail: Sekretaeren@AlbinVega.dk
Sekretariat
V-2258 “Atlast”

Kasserer
Henning Adrian, E-mail: Kassereren@AlbinVega.dk
Regnskab, medlemskartotek, kapsejlads
V-2826 “Athene II”

Bestyrelsesmedlem
Søren Nerup, E-mail: Bestyrelsesmedlem@AlbinVega.dk
Salg af artikler
V-2060 “Havheksen”

TEKNISKE SPØRGSMÅL

Søren Nerup, E-mail: VegaTeknik@AlbinVega.dk
Teknisk service, håndbøger, instruktioner
V-2060 “Havheksen”

VEGA-BLADET
Torben Jensen, E-mail: VEGA-Bladet@AlbinVega.dk
Redaktør

 

Dansk Vega Klubs adresse:
DANSK VEGA KLUB, c/o Niels Engell
Enebærvej 7, 4330 Hvalsø

Bankkonto:
Danske Bank, Hørsholm afdeling
Regnr.: 1551 Kontonr.: 3191590015
BIC kode / SWIFT adresse: DABADKKK
IBAN: DK81 3000 3191 590015

REGIONALE KONTAKTER
Jylland:
Ingolf Pedersen, E-mail: Jylland@AlbinVega.dk

Fyn med tilhørende øer:
Leif Plaetner, E-mail: Fyn@AlbinVega.dk

Sjælland:
Niels Engell, E-mail: Sjaelland@AlbinVega.dk

 

Kontakt os meget gerne – enten via en af mailadresserne ovenfor eller webformularen herunder:

 

Dit navn (skal udfyldes)

Din e-mail (skal udfyldes)

Emne

Din besked

For at undgå SPAM:

 


Kontakt os gerne …

  Benyt vores webformular

ELLER:

Hvis du vil oploade fotos til os:
  Indsend foto

Hvis du vil være medlem:
  Bliv medlem

Hjælp os med videndelingen!
Send gerne historier, artikler eller fotoserier m.v. til hjemmesiden via e-mail til Naestformanden@AlbinVega.dk

Seneste nyt!

Fra vores fotoalbum

Cockpitsaede3 Manuel_laensepumpe xxvi

Seneste post i forum

Webstatistik

  • 0
  • 2
  • 92
  • 16.605
  • 18
  • 31
  • 136

Søgefunktion